Gmina Łososina Dolna uprzejmie przypomina o zadaniach, które na właścicieli ujęć wody nałożyła ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz. U. z 2021 r., poz. 2233, z późn. zm.).
W celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ze względu na ochronę zasobów ujęcia, ustanawiane są strefy ochronne ujęć wody. Strefę ochronną, obejmującą teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej, ustanawia się na podstawie analizy ryzyka.
Obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka nałożony został na właściciela ujęcia wody, realizującego zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Oprócz tego, zgodnie z art. 133 ust. 5 ustawy Prawo wodne, analizę ryzyka przeprowadza się dla:
- ujęć wody dostarczających więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służącego zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób;
- indywidualnych ujęć wody dostarczających do 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo budynków użyteczności publicznej.
Zgodnie z art. 551 ust. 2 ustawy Prawo wodne, właściciele ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej na przeprowadzenie analizy ryzyka mają 5 lat od daty wejścia w życie ustawy tj. do 31 grudnia 2022 r.
Konsekwencją braku wykonania analizy ryzyka lub jej nieprzedłożenia wojewodzie w terminie do końca 2022 roku jest możliwość cofnięcia lub ograniczenia bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego w drodze decyzji organu właściwego w sprawach pozwoleń wodnoprawnych (art. 415 pkt 8).
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 12 39 21 123.